Czas Emancypantek

Kto usiłuje różem i pudrem poprawić normalny kolor swojej twarzy, ten przypomina pacykarza, który usiłowałby skopiować obrazy Tycjana za pomocą farby czerwonej i białej. Róż i puder stanowią atrybuty sceny.

Kobieta prawie nato stworzona, aby swoją, dobrocią, uprzejmością w obejściu łagodziła, koiła, pocieszała smutnych i strapionych; zasmucać tych, których kocha, nie powinna nigdy, ale przeciwnie okazywać im zawsze pogodne oblicze.

Młody człowiek, który zaangażowawszy tancerkę, zapomina o tem i pozostawia ją siedzącą, może się narazić na bardzo przykre następstwa; ojciec, brat lub narzeczony są w stanie i nieledwie są w prawie ubliżyć mu lub wyzwać go na pojedynek.

 

.................

Im bardziej zbliża się dzień ślubu, tem poufalsze może być zachowanie się narzeczonych; matka może ich opuszczać na czas jakiś i wychodzić do swoich apartamentów, drzwi jednak do salonu powinny być zawsze otwarte, tak aby co chwila była w możności wejść niespodzianie.


"Kolęda dla Gospodyń" - kalendarz wydawany co roku przez Lucynę Ćwierczakiewiczową - zawierała w każdym swoim wydaniu rozkład prac gospodarskich na cały rok, przeznaczony przede wszystkim dla gospodarstw wiejskich. Oczywiście najwięcej spraw kręciło się wokół zbiorów różnego rodzaju plonów, ale istotne były też takie rzeczy, jak temperatura czy długość dnia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STYCZEŃ
Ponieważ zwykle przed Bożem Narodzeniem zaczynają bić wieprze, ztąd potrawy ze świniny, oraz ciasta smażone na świniej tłustości w tym i następnym miesiącu najczęściej mogą być na stole.

W.A.L.Z., Kucharka litewska, Wilno, 1874

 

MARZEC
Ten miesiąc więcej trudu w dyspozycyi stołu przyczynia gospodyniom naszym, ponieważ wypada w czasie wielkiego postu; dla ulżenia im więc kłopotu, dajemy cały tydzień złożony z potraw maślnych.

W.A.L.Z., Kucharka litewska, Wilno, 1874

 

MAJ
Miesiąc ten najtrudniejszy do dyspozycyi stołu, wszystkie bowiem zapasy zimowe  jut skończone, zwierzyny w nim niema, z jarzyn zaledwie się ukazują zieleniny i szparagi, mleko zaś w większej jest obfitości, jaja po zimie tanieją, oraz raki poławiać się zaczynają; ztąd więc uważne gospodynie różne z nich potrawy według spisu rzeczy w tej książce umieszczonego wybierać powinny.

W.A.L.Z., Kucharka litewska, Wilno, 1874

 

CZERWIEC
Ten i następny miesiąc obfituje w nowalje wszelkiego rodzaju, w młode i zdrowe jarzyny, jagody, kurczęta, przytem mleko i jaja są zwykle w obfitości i tanie; ztąd więc różne potrawy mleczne, z jaj, oraz pianki z jagód najczęściej powinny być na stole.

W.A.L.Z., Kucharka litewska, Wilno, 1874

 

SIERPIEŃ
W tym miesiącu cielęciny już prawie niema, lecz młoda zwierzyna, ptastwo domowe i ukazująca się już baranina jej miejsce zastąpić mogą.

W.A.L.Z., Kucharka litewska, Wilno, 1874

 

WRZESIEŃ
W tym miesiącu również jak i w trzech następnych trudniej już o jaja, a tem bardziej o mleko, ponieważ krowy zarywać zaczynają; natomiast mamy jesienne jarzyny, tłuste i tanie wołowe mięso, baraninę, więcej różnorodnego domowego ptastwa i zwierzyny, oraz owoców, jakoto: jabłek, gruszek, śliwek; łatwo więc urozmaicić stół można w tej porze obfitości.

W.A.L.Z., Kucharka litewska, Wilno, 1874

 

PAŹDZIERNIK
W tym miesiącu oraz następującym, gęsi i kaczki są ukarmione i smaczne, najwłaściwiej więc w tej porze, podawać je na stol rozmaitym przyrządzane sposobem.

W.A.L.Z., Kucharka litewska, Wilno, 1874

 

LISTOPAD
W tym i następnym miesiącu, równie jak w styczniu, łatwo o dobrą zwierzynę i tłustość wieprzową, ponieważ w tej porze zwykle one biją, ztąd więc pączki, chrusty i inne smażone na tłustości ciasta najczęściej mogą być w użyciu.

W.A.L.Z., Kucharka litewska, Wilno, 1874

 

Na podobny temat: Planowanie czasu  

 

Visit Czas's profile on Pinterest.